Garai Dóra blogja

Testületi mesék

Testületi mesék

Összefoglaló a Bischitz Johanna Család és Gyermekjóléti központ éves konferenciájáról

2020. február 27. - Garai Dóra
A kerület szociális bizottságának képviselő tagjaként ma délelőtt részt vettem a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ Család – és Gyermekjóléti Központjának éves konferenciáján. Őri Gábor, szolgálat szakmai egység vezető előadásában meghallgattuk a 2019-es év beszámolóját, melyet igyekszem tömören összefoglalni.
A szociális jelzőrendszer működésének egyik alapja a jelzőrendszeri adatlap, amelyen a munkatársak rögzítik az eseteket. Ezzel kapcsolatosan a leggyakrabban észlelt probléma az adatlapok hibás, vagy hiányos kitöltése volt.

Általánosságában a kerületi szociális helyzet legjellemzőbb nehézségeit a lakhatás, a munkanélküliség, az anyagi problémák, és az abuzív szerek használata jelenti. A kerületben a családterápia lehetősége adott, azonban ennek kihasználtsága sajnos alacsony, pedig a felmért helyzetek, bajos kapcsolattartások alapján szükség lenne rá.
A kerület 3 bölcsődéjének visszajelzései és jelentései alapján a bölcsődés korú gyermekkel élő édesanyák komoly nehézsége a munkaerőpiacra való visszatérés. A háziorvosi jelentések alapján számottevő gondot okoz a családon belüli alkohol-, és drogfogyasztás. Az alacsonyabb iskolai végzettségű szülőkkel a szociális ágazat nehezebben tudja megértetni a védőnő és szűrővizsgálatok szükségességét.
A kerületi óvodák tekintetében az intézmények beszámolói alapján fő veszélyeztető tényezőnek számít a szülők munkanélkülisége, és bizony megemlítésre került a veszélyfaktorok között a szülők deviáns viselkedése is.
Az erzsébetvárosi iskolák jelentései felhívják a figyelmet a gyermekek igazolatlan hiányzásainak magas számára, emellett pedig kiemelték a gyermekek magatartási problémáit, melyet a szociális ágazat a szülők rossz nevelési attitűdjének, a túl megengedő magatartásnak, a fegyelmezés hiányának tulajdonít. Számos esetben észlelhető a csonka családi berendezkedés miatti rossz, vagy hiányzó viselkedésminták, mely esetben az iskolapszichológus nagy segítség lenne. Komoly figyelmet igényel továbbá az ún. cyber bullying, mellyel kapcsolatosan az intézmények már most is gondot fordítanak az ismeretterjesztésre és prevencióra, ugyanakkor a jelenség továbbra is ártalmas hatást fejt ki a kerület tanulóira. Sajnálatos, hogy bár a lopások száma a tavalyihoz képest csökkent, azért még így is előfordul az iskolások között.
A Gyámügy beszámolója az elszegényedést, a magántanulói státuszt, az iskolarendszerből váló kiesést és a drogfogyasztást jelöli meg problémaforrásként.

A rendőrségi beszámoló alapján még mindig jelentős a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények száma, és 2019-ben sajnálatosan még egy kisgyermekkorú elkövető is volt. Ezek főleg lopás és droghasználat, vagy drogbirtoklásbirtoklás kategóriába tartoztak.

Az idősek ellátásával foglalkozó ág tekintetében a szociális étkeztetés területéről érkezett tájékoztatás, melyben az idősek jövedelemhiányát és betegségeit jelölték meg a problémák forrásaként.

Összességében elmondható tehát, hogy a kerület szociális aspektusának általános, és legdominánsabb problémája az anyagi nehézségek, mely szinte minden szociális ágazat területén megjelenik.

Újdonság a tavalyi évhez képest a Szociálpolitikai kerekasztal létrejötte, (melyben én is tagként veszek részt). Emellett újdonság még a lakhatási adósságkezelési szolgáltatás, a gyermekek színházjegy támogatása, a tehetséggondozó alap. A kerületi fiatalok az elmúlt években megszokott módon továbbra is pályázhatnak az első jogosítvány megszerzésének térítésére.

Köszönöm az intézmény dolgozóinak és vezetőinek a beszámolót.

A bejegyzés trackback címe:

https://garaidora.blog.hu/api/trackback/id/tr216457894

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása