2019 november 4-én megalakult Erzsébetváros új képviselőtestülete, melynek immár én is tagja vagyok az Élhető Erzsébetváros Egyesület színeiben.
Ahogy korábban megígértem, mindig be fogok számolni a testületin történtekről, illetve szükség esetén érthetően, köznyelven fogom leírni, melyik döntés mit jelent, és miért fontos. Lássuk tehát az első alkalmat, az alakuló ülést:
Az alakuló ülés alapvetően egy ünnepélyes testületi ülés, ahol a képviselők esküt tesznek, a polgármester kinevezi az alpolgármestereket, megalakulnak a bizottságok, és ha szükséges, szmsz módosítás is történik.
A testületi ülésre hétfőn délután 3 órakor került sor, amihez csütörtökön megkaptuk az ülés anyagát.
Napirendi pontok
A napirendi pontok előterjesztések, melyek két részből állnak, egy tényállást és indoklást tartalmazó leírásból, valamint egy konkrét határozati javaslatból.
Az 1-es, és 2-es napirendi pontokban felolvasásra került, hogy a választás rendben lezajlott, a képviselők átvették megbízóleveleiket, és frakciók alakultak. A frakciók létesítése 2 főtől lehetséges, így lényegében minden képviselő tagja egy frakciónak, engem kivéve. A frakciók elnököt neveznek ki maguk közül, és a pártjuk, illetve frakciójuk nevében az elnök tárgyal.
A 3-mas napirendi pont az eddig hatályos SZMSZ (Szervezési és Működési Szabályzat) bizonyos pontjain változtat. A testület létszáma polgármesterrel együtt 15 főre csökkent, és 4 alpolgármester került megválasztásra. Ezek mellett szerepelt a Pénzügyi és kerületfejlesztési bizottság létszámának 5 főre csökkentése, mely így 3 képviselőből és 2 nem képviselő tagból állt volna.
Ezen napirendi pont 2.§ szakaszához módosítót nyújtottam be, mert egyrészt szeretném, ha a kerület pénzügyeiről döntő bizottságban minden jelölőszervezet képviseltethetné magát a testület arányait leképező felállásban, hiszen ez biztosítja az átláthatóságot, másrészt személy szerint fontosnak tartom, hogy magam is tagja lehessek ennek a bizottságnak, hiszen hogyan máshogy lehetne becsatornázni a civileket az önkormányzati munkába, mint egy civil képviselőn keresztül? A módosító javaslatomat a polgármester úr befogadta, így a határozati javaslatról a módosítómmal együtt szavaztunk, mely egyöntetű támogatással megszavazásra került.
A 4-es, 5-ös, és 6-os napirendi pont az alpolgármesterek megválasztása, illetmények megállapítása és az eskütételek voltak.
A 7-es pontban a bizottságok összetételéről szavaztunk, ahol engem a kulturális bizottságba szavazott a testület, de jeleztem a polgármester úrnak, hogy a pénzügyi bizottság munkájában a fenti módostóm tükrében fontosnak érzem részt venni, így ígéretet kaptam, hogy a következő ülésen ezt rendezzük.
A 8-as pont a képviselők illetményéről szólt, ami a polgármester illetményéből százalékos alapon kerül számításra, a képviselők illetménye a polgármester fizetésének 20%-ában került megállapításra.
A 9-es pont a leköszönő polgármester végkielégítéséről, illetve a bentmaradt szabadságainak elszámolásáról és a szolgálati autó részére történő hasznosításáról szólt. A törvény 3 havi illetményt biztosít végkielégítésként, melyet a polgármester további 3 havi illetménnyel megtoldhat, amire javaslatot is tett. Az elmúlt évek tapasztalatai és a lakossági visszhangok egyértelművé tették, hogy ezt én nem szavazhatom meg, számomra is, és az engem szavazatukkal támogatók számára ez morálisan helytelen lett volna. Így tehát ehhez a napirendi ponthoz szintén módosítót írtam. A módosítómat a polgármester úr nem fogadta be, így arról a testület szavazott, rajtam kívül senki nem támogatta, így ezt követően az eredeti előterjesztésről szavaztunk, ahol a 3+3 havi extra végkielégítést rajtam kívül kivétel nélkül mindenki megszavazta.
Az ülést a Himnusszal kezdtük, és a Szózattal zártuk, majd a koccintást követően lezárult az alakuló ülés.
Másnap a fővárosi közgyűlés alakuló ülésén is részt vettem nézőként, ahol meghallgattam a polgármesterünk Liget projekttel és a rabszolgatörvénnyel kapcsolatos hozzászólásait, melyek számomra pozitív megnyilvánulások voltak. A következő testületi időpontja még nincs kitűzve, de várhatóan 2 hét múlva kerül majd rá sor.