Nos, ott tartunk, hogy péntek délután 3-kor megjött a testületi anyag a hétfői ülésre.
Közel 300 oldal, amit annak, aki nem hivatalos a tárgyalásokra, megbeszélésekre és meetingekre, ahol ezeket megvitatják, bizony töviről-hegyire végig kell olvasnia mindent, ha felelősen akar szavazni.
(Ha esetleg ez kérdés lenne, én vagyok az, aki íly módon nem értesül fontos infókról. )
Persze természetes, hogy a szemem először a záróra előterjesztések után kutatott. És amit találtam, azt végtelenül cinikus lépésnek értékelem.
Mint azt korábban nyilvánossá tettem, beadtam egy 34 oldalas, az első betűtől az utolsóig kidolgozott, jogilag és formailag támadhatatlan rendeletmódosító előterjesztést, ami semmi mást nem tartalmazott, mint hogy egész Erzsébetváros területén egységes éjféli záróra legyen.
Az előterjesztés szövegében olvashatjuk, milyen súlyos terhet ró a vigalmi negyed a belső-erzsébetvárosi lakókra. A bevezető szöveg a második oldalon, a szokásos üres politikusi frázispuffogtatás, pedig a kampánynak bizony már vége. Az ígéretek, üres szavakkal, és a szavazatnyerés ideje elmúlt, mostmár teljesíteni kell a kampányígéretet, nem szövegelni. Tovább lapozva a határozati javaslatok közt már csak a forró kása kerülgetésének lehetünk szemtanúi. Nézzük tehát a polgármester által tett határozati javaslatokat:
1. „Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy dönt, hogy az üzlethelyiségek nyitvatartása terén támogatja Belső-Erzsébetvárosban az éjféli záróra bevezetését egy objektív kritériumrendszer kidolgozását követően, mely teljes körűen szabályozná, hogy milyen feltételek teljesítése esetén maradhat egy vendéglátóhely tovább nyitva.”
Ez lefordítva annyit jelent: A polgármester kezdeményezzen “konzultációkat” az “érintett felekkel, és szervezetekkel(!!!)”, hogy kidolgozzanak egy közös “objektív kritériumrendszert”. Majd valamikor kidolgoznak egy valamilyen kritériumrendszert. Amit majd valamikor bevezetnek. És aztán akkor majd valahol lesz nyugalmas éjszaka, valahol meg nem. (És akkor abba bele sem merek gondolni, milyen szervezetekre gondolt, hiszen a vendéglátós lobbi tucatjával hozza létre az egyesületeket, alapítványokat, érdekcsoportokat.) Konzultáció. Milyen ismerős szó nekünk. Mire egy ilyen konzultációba bevonandók köre feláll, a konzultáció mire lezajlik, mire abból javaslat lesz… Rengeteg idő.
- Hogyan fordulhat elő, hogy nincs a javasolt kritériumrendszernek legalább egy csenevész terve sem mellékelve?
- Miért nincsenek benne terminusok, és miért nincsenek benne egyáltalán konkrétumok?
Tehát ez a szakasz is egy valamikori szavazás előterjesztésének előkészítésére utal, konkrét terminusok, és meghatározott kritériumok nélkül.
Nem ismerős ez már valahonnan? Nem ez történt az előző ciklusban is a “bulinegyed ad-hoc bizottsággal” , ami pályafutása alatt egy, azaz egy darab fejcsóválgató ülést tartott konklúziók és hatáskör nélkül? Ez semmi más, mint kibújás a feladat, a felelősség alól ahogy az előző ciklus kibújt a népszavazással, úgy a polgármester ezzel az üres előterjesztéssel. Ide nekem ötven csendbohócot, hátha le tudnak pisszegni...
Én a magam részéről konzekvensen a kerületi lakók érdekét fogom képviselni a szavazatommal. És a testület le fogja szavazni a rendeletmódosítómat. De jó lenne észrevenni, hogy nekem ez nem hatalmi harc. Engem le lehet győzni. De az embereket, a választókat már aligha.
Az egyik például az, hogy a polgármester úr úgy adta be ezt az előterjesztést, hogy tudta, én már beadtam egy zárórával foglalkozót. Mégsem szólt, hogy beszéljünk róla, vagy hogy vitassuk meg, vagy hogy “én is beadok egyet, mit szólsz?”, miközben tudja, 3 éve képviselem ezt a témát Erzsébetvárosban. Mondhatni ez a címerem. Az én véleményemet mégsem tartotta fontosnak meghallgatni, így rajtam keresztül az engem szavazataikkal támogató lakosságot sem.
Nincsenek illúzióim, a többi képviselő makacs hallgatása ezügyben szintén csak annyit jelent, fegyelmezetten meg fogják szavazni a konzultálgatást.
“Kedves lakók, addig álljatok fél lábon, míg mi itt most kicsit kezet rázogatunk, kitaláljuk, melyik érdekkör hogyan mentesülhet a záróra alól, aztán majd, majd... Hát tessék inkább örülni, hiszen lesz záróra...egyszer.
A szemem előtt pedig a plakátok táncolnak: “Zaj helyett záróra”, és társaik. Szégyen.
És mi mennyivel jobban örülnénk inkább az “ígérgetés helyett szavahihetőség” szlogeneknek.
Gyors kanyarral visszatérve az előterjesztésre, az előterjesztés 3-as és 4-es pontja nem kifogásolható, ugyanakkor tartalmilag ezek sem foglalnak magukba semmiféle cselekvést, csak további “egyeztetéseket”, “kezdeményezéseket” és “tárgyalásokat”.